Відповідно до частини третьої статті 7 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», доступність правосуддя для кожної особи забезпечується відповідно до Конституції України та в порядку, встановленому законами України. Ця норма Закону стосується, зокрема, й безперешкодного доступу до приміщень судів людей з інвалідністю, громадян похилого віку, інших маломобільних груп населення.
Статтею 26 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» передбачено, що підприємства, установи та організації зобов'язані створювати умови для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю (у тому числі осіб з інвалідністю, які використовують засоби пересування та собак-поводирів) до об'єктів фізичного оточення. Керуючись обумовленою нормою Закону, а також Рекомендаціями робочої групи із забезпечення доступності суду та судової процедури для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, Рівненський апеляційний господарський суд вживає заходів щодо забезпечення рівних можливостей доступу громадян до правосуддя.
Наказом Голови суду № 157 від 01.03.2016 року визначено відповідальних осіб за забезпечення рівного доступу людей з особливими потребами до правосуддя у Рівненському апеляційному господарському суді:
- відповідальний за забезпечення можливості рівного доступу осіб із особливими потребами до правосуддя: начальник відділу матеріально-технічного та господарського забезпечення – Годун Віктор Петрович.
Контактний телефон: (0362) 68 – 36 – 74;
- відповідальний за забезпечення інформаційно-консультаційного обслуговування людей з особливими потребами: головний спеціаліст із забезпечення зв’язків із засобами масової інформації (прес-секретар) – Шевчук Світлана Миколаївна.
Контактний телефон: (0362) 62 – 57 – 19.
При спілкування з людьми з інвалідністю та іншими маломобільними групами населення працівники Рівненського апеляційного господарського суду дотримуються рекомендацій Всеукраїнського громадського об’єднання «Національної асамблеї людей з інвалідністю України» (Розділ «Етика спілкування»).
Правила поведінки з людиною у візку:
- не можна самовільно без дозволу котити візок;
- при спілкуванні обличчя співрозмовників мають бути на одному рівні (треба присісти або сісти поруч на стільці);
- при спілкуванні з людиною в кріслі-візку, яка є разом із супроводжуючою її особою, потрібно в першу чергу звертатися і розмовляти з нею, а не із супроводжуючою особою;
- часто люди у візку бояться звертатися про допомогу. Треба зробити крок назустріч і спитати - чим можна допомогти. Допомога має бути ненав'язливою і не надмірною.
Правила поведінки з людиною з вадами слуху і мови:
- при розмові з нечуючими необхідно дивитися безпосередньо на співрозмовника, повільно і чітко промовляти слова із виразною мімікою;
- важливо, щоб джерело світла не було за вашою спиною, бо в такому випадку ваше обличчя буде затінене;
- необхідно мати можливість спілкуватися за допомогою переписки: мати листки паперу, блокнот, ручку/олівець тощо. Звичайно, треба писати читабельним почерком, не формулювати довгих фраз;
- не затемнювати обличчя, особливо уста, і не закривати його руками, волоссям тощо;
- щоб привернути увагу людини, яка не чує, необхідно торкнутися її злегка за плече або помахати до неї рукою. Починати розмову після того, коли вас помітили. Кричати не варто;
- якщо нечуюча людина користується послугою сурдоперекладача, то при спілкуванні необхідно дивитися на того, хто звернувся за послугою, тобто, на нечуючу людину, а не на перекладача.
Спілкуючись із незрячою людиною:
- необхідно представитися хто ви, які маєте повноваження, після чого запитати - чим допомогти;
- при супроводі у приміщенні необхідно попереджувати про перешкоди, які є на шляху, наприклад: «зараз будуть сходи, двері з порогом тощо».
- за можливості озвучувати інформацію про оточення;
- якщо незрячу людину припровадили до кабінету службової особи, необхідно інформувати, куди її привели, назвати цю людину і інших
- присутніх;
- якщо збираєтеся читати, попередьте про це;
- не можна замінювати читання будь-якого документу його переказом, особливо, якщо при цьому треба поставити підпис;
- не можна тягнути незрячу людину за собою. Треба попередити про необхідність руху та чітко пояснити - куди потрібно прямувати.
Керівництво Рівненського апеляційного господарського суду докладає усі зусилля для комфортного перебування в суді відвідувачів та створює умови для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до приміщень суду, а також забезпечує можливість реалізації їх права на доступ до правосуддя нарівні з іншими категоріями громадян.
Центральний вхід обладнаний стаціонарним пандусом.
Вхід до приміщення канцелярії та подання документів до суду придатний для заїзду осіб на інвалідному на візку.
Вхід до залів судових засідань через турнікет пристосований для маломобільних груп населення.
Місця для ознайомлення зі матеріалами справи та написання заяв для осіб з інвалідністю та особливими потребами:
у центральному корпусі у приміщенні канцелярії
Місце для паркування транспортних засобів осіб з інвалідністю.
Звертаємо Вашу увагу, що у всіх залах судових засідань Рівненського апеляційного господарського суду встановлено необхідне обладнання для проведення судових засідань в режимі відео-конференції, що значно полегшує доступ до правосуддя, також є можливість направлення документів на офіційну електронну пошту суду: inbox@rva.arbitr.gov.ua .
Якщо у Вас виникають додаткові питання чи пропозиції, пишіть нам на електронну пошту прес-служби Рівненського апеляційного господарського суду: pressa@rva.arbitr.gov.ua або зателефонуйте відповідальним особам на їх контактні телефони.