Задати питання
flag Судова влада України

Пам’ятка для представників ЗМІ щодо особливостей висвітлення судового розгляду справ у залі судового засідання

         

 

     З метою підвищення та підтримки високого рівня довіри громадськості до судів, сприяння формуванню об’єктивного ставлення до функціонування судової системи загалом, Рівненським апеляційним господарським судом розроблена Пам’ятка для представників ЗМІ, яка сприятиме створенню належних умов для реалізації представниками ЗМІ своїх професійних обов’язків. 

 

 

Висловлюємо сподівання на плідну співпрацю у сфері виконання спільних завдань - повно та оперативно інформувати громадськість про хід розгляду соціально значущих справ в судовому порядку.

 

 

Передусім слід зауважити на вимоги частини 7 статті 129 Конституції України, статті 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та статті 4-4 Господарського процесуального кодексу України, які передбачають, що розгляд справ у судах відбувається відкрито, крім випадків, установлених законом.

Нагадаємо, що про дату, час і місце проведення відкритого судового засідання у Рівненському апеляційному господарському суді можна дізнатися на офіційному веб-сайті суду : http://rva.arbitr.gov.ua

Згідно з вимогами статті 4-4 Господарського процесуального кодексу України розгляд справ у господарських судах відкритий, за винятком випадків, коли це суперечить вимогам щодо охорони державної, комерційної або банківської таємниці, або коли сторони чи одна з сторін обґрунтовано вимагають конфіденційного розгляду справи і подають відповідне клопотання до початку розгляду справи по суті.

Про розгляд справи у закритому засіданні або про відхилення клопотання з цього приводу виноситься ухвала.

Судовий процес фіксується технічними засобами та відображається у протоколі судового засідання у порядку, встановленому цим Кодексом.

Отримання дозволу на проведення трансляції в судовому засіданні при розгляді господарської справи.

Частиною 4 статті 11 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» встановлено, що особи, присутні в залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, встановлених законом. Трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду.

ЦЕ ВАЖЛИВО! Для транслювання судового засідання по радіо і телебаченню представникам ЗМІ потрібно звернутися із обґрунтованим клопотанням до головуючого судді у справі.

Трансляція в залі судового засідання до надання судом відповідного дозволу НЕ ДОЗВОЛЯЄТЬСЯ!

 

Особливості фото- і відеозйомки у приміщенні суду, де знаходяться відвідувачі в очікуванні інших судових засідань.

Відповідно до частини 1 ст. 307 Цивільного кодексу України фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру.

Частиною 2 цієї статті встановлено, що фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя.

Знімання фізичної особи на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, в тому числі таємне, без згоди особи може бути проведене лише у випадках, встановлених законом (частина 3 статті 307 ЦК України).

Представники ЗМІ, присутні у залі судового засідання, мають дотримуватися визначених законодавством загальних правил поведінки в залі судового засідання:

Ø  вставати при вході до зали судового засідання суддів та при їх виході;

Ø  заслуховувати рішення суду стоячи;

Ø  дотримуватися тиші;

Ø  виконувати розпорядження головуючого судді у справі;

Ø  утримуватися від будь-яких дій, що свідчать про явну зневагу до суду або встановлених в суді правил.

Слід зауважити, що представникам ЗМІ, присутнім на судовому засіданні (якщо вони не є стороною у справі) законодавством не надано права задавати питання суддям або сторонам у справі в ході судового засідання.
За неповагу до суду і судді винні особи притягаються до юридичної відповідальності (ст. 129 Конституції України).

Судові рішення Рівненського апеляційного господарського суду вносяться до Єдиного державного реєстру судових рішень з урахуванням приписів рішення Ради суддів України від 17.02.2012 № 4 (з наступними змінами).

 

З повагою, сподіванням на розуміння і конструктивну співпрацю Рівненський апеляційний господарський суд.

Роб. тел. прес-секратаря (0362) 68-40-54,  e-mail: pressa@rva.arbitr.gov.ua