flag Судова влада України

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Зміни до низки процесуальних кодексів України загалом поліпшили доступ людей до судочинства

17 липня 2018, 15:54

Зміни до низки процесуальних кодексів України, які запрацювали наприкінці минулого року, загалом поліпшили доступ людей до судочинства.

Такого висновку дійшли учасники прес-сніданку в Рівному, який влаштувала Рівненська обласна громадська організація (РОГО) «Комітет виборців України» сьогодні, 17 липня 2018 року.

Як відомо, з 15 грудня 2017 року запрацювали нові правила подачі документів до суду, розгляду і вирішення судами цивільних і господарських справ, а також справ адміністративного судочинства.

У заході взяла участь суддя-спікер Рівненського апеляційного господарського суду Інна Розізнана, яка значила, що новий Господарський процесуальний кодекс України є прогресивним,  легким та доступним у застосуванні як для суддів, так і для сторін господарських спорів.

Інна Вікторівна зауважила, що однією із новел, яка покращує  доступ осіб до правосуддя, є впровадження нових правил юрисдикції, зокрема вводиться поняття «похідних вимог» з метою попередження юрисдикційних спорів та дублювання цивільних, господарських та адміністративних справ. Для сторін у справах це означає, що при зверненні до суду з позовом, сторона поряд з основними вимогами може вирішити у суді і похідні вимоги за умови, що спір виник у зв’язку із здійсненням господарської діяльності. У попередній редакції ГПК України особа в такій ситуації мала би звернутися до різних судів кількох юрисдикцій. 

«Цікавим нововведенням є надання можливості позивачу на стадії апеляційного провадження відмови від позову, укладення мирової угоди, – сказала суддя Інна Розізнана. – В моїй практиці вже було два випадки використання цих новацій. Раніше така можливість була лише при розгляді спору в суді першої інстанції».

Інна Вікторівна також роз’яснила такі новели у процесуальному законодавстві як медіація, електронний суд, зміни щодо представництва у суді, у тому числі представництва прокурора, нових форм господарського судочинства.

Керівник правових програм Рівненської обласної громадської організації (РОГО) «Комітет виборців України», адвокат Микола Глотов розповів:  «Як один із позитивів цієї реформи є те, що правила трьох різних видів судочинства стали між собою дуже схожими, а це полегшує роботу як юристам та адвокатам, так і суддям. Також поступово ми рухаємося до того, що людина, яка проживає, наприклад, у Рівному, не обов’язково повинна буде їхати в суд в Одесу, щоб ознайомитися з матеріалами своєї справи. Це можна буде зробити он-лайн, зайшовши на відповідний сайт».

Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Дмитро Зозуля вважає, що нові правила розгляду справ в адміністративних судах також поліпшили доступ громадян до судочинства.

«Для прикладу, раніше помилково подану людиною до нас в суд позовну заяву, що мала б подаватися в Рівненський міський суд, суддя повертав людині, – каже суддя Дмитро Зозуля. – І вона мала б наново ходити і її подавати, знову платити судовий збір, а також займатися питаннями повернення помилково сплаченого збору. Тепер же ми як судді не повертаємо помилково подані заяви, якщо правильно обраний вид судочинства. Ми самі пересилаємо їх у належний суд, який має розглянути справу».

При цьому, суддя Дмитро Зозуля зазначив, що після впровадження процесуальних змін кількість справ у Рівненському окружному адміністративному суді значно збільшилася. Перш за все, це відбулося за рахунок справ, щодо пенсійних і соціальних виплат.


Заступник керівника апарату Апеляційного суду Рівненської області Ірина Бойчук розповіла, що у зв’язку зі змінами, які відбулися в правилах розгляду цивільних справ, в Апеляційному суді немає суттєвого збільшення кількості справ.

«Якщо порівняти з минулим роком, то цьогоріч справ поки що надійшло десь на 5% більше, каже Ірина Бойчук. – Але суддям стало легше їх розглядати, бо була запроваджена можливість розгляду справи за апеляційною скаргою без виклику учасників справи. Водночас, навантаження на суддів збільшилося, бо суддів в Апеляційному господарськомус суді стало менше».


Директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Рівненській області Василь Овдіюк наголосив, що дуже важливо, аби в людей була повага до суду. Це теж впливатиме на якість його роботи.

«Пригадую, як я ще розпочинав свій трудовий шлях, бачив чоловіка, який із села на конях прихав у суд, бо його викликали як свідка, - розповідає Василь Овдіюк. – В інший спосіб дістатися в той час у місто йому було складно. Але він не проігнорував судове засідання. Чоловік вважав, що має виконати свій громадянський обов’язок і з повагою ставився до суду. Наразі ж часто трапляється, що судові засідання переносяться чи відкладаються через неявку учасників процесу або свідків, що не сприяє швидкому судовому розгляду».

Серед негативів, які ускладнюють доступ людей до судочинства, присутні назвали, перш за все, суттєве зростання розмірів судового збору. На сьогодні можна констатувати, що в більшості випадків до суду може звернутися той, у кого є на це кошти.

Захід проводився в рамках проекту «Підвищення обізнаності громадськості щодо стану та ходу судової реформи на місцевому та національному рівнях», що виконує Всеукраїнська громадська організація «Комітет виборців України», в рамках Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Нове правосуддя».

Прес-сніданок пройшов у дружній атмосфері, як того і вимагає формат такого заходу.

Усім смачної кави!

 

Прес-служба суду