flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Пам’ятка для представників ЗМІ щодо особливостей висвітлення судового розгляду справ у залі судового засідання

         

 

     З метою підвищення та підтримки високого рівня довіри громадськості до судів, сприяння формуванню об’єктивного ставлення до функціонування судової системи загалом, Рівненським апеляційним господарським судом розроблена Пам’ятка для представників ЗМІ, яка сприятиме створенню належних умов для реалізації представниками ЗМІ своїх професійних обов’язків. 

 

Висловлюємо сподівання на плідну співпрацю у сфері виконання спільних завдань - повно та оперативно інформувати громадськість про хід розгляду соціально значущих справ в судовому порядку.

  

 

З метою підвищення та підтримки високого рівня довіри громадськості до судів, сприяння формуванню об’єктивного ставлення до функціонування судової системи загалом, Рівненським апеляційним господарським судом розроблена Пам’ятка для представників ЗМІ, яка сприятиме створенню належних умов для реалізації представниками ЗМІ своїх професійних обов’язків. 

Висловлюємо сподівання на плідну співпрацю у сфері виконання спільних завдань - повно та оперативно інформувати громадськість про хід розгляду соціально значущих справ в судовому порядку.

 

Передусім слід зауважити на вимоги частини 7 статті 129 Конституції України, статті 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та статті 8 Господарського процесуального кодексу України, які передбачають, що розгляд справ у судах відбувається відкрито, крім випадків, установлених законом.

Нагадаємо, що про дату, час і місце проведення відкритого судового засідання у Рівненському апеляційному господарському суді можна дізнатися на офіційному веб-сайті суду: https://rva.arbitr.gov.ua/sud5040/

Згідно з вимогами статті 8 Господарського процесуального кодексу України розгляд справ у господарських судах відкритий, за винятком випадків, коли відкритий судовий розгляд може мати наслідком розголошення таємної чи іншої інформації, що охороняється законом, необхідності захисту особистого та сімейного життя людини, а також в інших випадках, установлених законом.

Особи, які бажають бути присутніми у судовому засіданні, допускаються до зали судових засідань до початку судового засідання або під час перерви (ч.3 ст. 8 ГПК України).

Суд може видалити із зали судових засідань осіб, які перешкоджають веденню судового засідання, здійсненню прав або виконанню обов’язків учасників судового процесу або судді, порушують порядок у залі суду (ч.4 ст. 8 ГПК України).

Про розгляд справи у закритому  судовому засіданні постановляється ухвала, якою суд може оголосити судове засідання закритим повністю або закритою його частину (ч.9 ст. 8 ГПК України).

Суд під час розгляду справи в судовому засіданні здійснює повне фіксування його перебігу за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу, крім випадків, передбачених цим Кодексом (ч.14 ст. 8 ГПК України).

 

Здійснення фотозйомки, відеозапису та трансляція судового засідання при розгляді господарської справи.

Частиною 5 статті 8 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що особи, присутні в залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити у залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, встановлених цим Кодексом.

Частиною 4 статті 11 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», також частиною 5 статті 8 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що особи, присутні в залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, встановлених законом. Трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду.

Якщо всі учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, здійснюється транслювання перебігу судового засідання в мережі Інтернет в обов’язковому порядку (ч.6 ст. 8 ГПК України).

Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання і здійсненні учасниками судового процесу їхніх процесуальних прав (ч.7 ст. 8 ГПК України).

ЦЕ ВАЖЛИВО! Для транслювання судового засідання по радіо і телебаченню представникам ЗМІ потрібно звернутися із обґрунтованим клопотанням до головуючого судді у справі.

Трансляція в залі судового засідання до надання судом відповідного дозволу НЕ ДОЗВОЛЯЄТЬСЯ!

Використання систем відеоконференц-зв’язку та транслювання перебігу судового засідання в мережі Інтернет у закритому судовому засіданні не допускаються (ч.11 ст. 8 ГПК України).

 

Особливості фото- і відеозйомки у приміщенні суду, де знаходяться відвідувачі в очікуванні інших судових засідань.

Відповідно до частини 1 ст. 307 Цивільного кодексу України фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру.

Частиною 2 цієї статті встановлено, що фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя.

Знімання фізичної особи на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, в тому числі таємнебез згоди особи може бути проведене лише у випадках, встановлених законом (частина 3 статті 307 ЦК України).

 

Представники ЗМІ, присутні у залі судового засідання, мають дотримуватися визначених законодавством загальних правил поведінки в залі судового засідання (ст. 200 ГПК України):

Слід зауважити, що представникам ЗМІ, присутнім на судовому засіданні (якщо вони не є стороною у справі) законодавством не надано права задавати питання суддям або сторонам у справі в ході судового засідання.

За прояв неповаги до суду і судді винні особи притягаються до відповідальності, встановленої законом (ст. 129 Конституції України, ст. 200 ГПК України).

Судові рішення Рівненського апеляційного господарського суду вносяться до Єдиного державного реєстру судових рішень з урахуванням приписів рішення Ради суддів України від 17.02.2012 № 4 (з наступними змінами).

 

З повагою, сподіванням на розуміння і конструктивну співпрацю

Рівненський апеляційний господарський суд.

 

Контакти прес-секретаря:  тел. (0362) 62-57-19     

                                              e-mail: pressa@rva.arbitr.gov.ua